Jako každý rok, tak i letos se konalo oblastní kolo známé včelařské soutěže pro děti – Zlatá včela. Soutěž se skládá z pěti okruhů: test ze znalostí včelařství, popis včelařských potřeb a jejich užití, poznávání pylodárných a nektarodárných rostlin, anatomie včely pod mikroskopem a praxe v práci se včelami. Soutěž se konala dne 23. dubna v malebném městečku Mšeno u Mladé Boleslavi. Nové Strašecí reprezentovalo devět dětí s obou včelařských kroužků mládeže při základní organizaci Českého svazu včelařů v Novém Strašecí. Neodjížděli jsme s velkými nadějemi, protože všechny děti, až na jednu včelařku, začaly chodit do kroužků teprve d 1.9.2020, takže děti neprodělaly ještě celý včelařský rok. O to větší byla sláva a nadšení při vyhlašování výsledků. Zlatou včelu v kategorii mladších žáků vyhrála naše členka Linda Iblová a šesté místo v této kategorii obsadil její bratr Miroslav Ibl. Oba dva postupují do celostátního kola této soutěže, které se bude konat koncem května ve včelařském učilišti v Nasavrkách. V této kategorii je velmi dobré ještě umístění Dominika Roštínského, který skončil na dvacátém místě. V kategorii straších žáků se velmi dobře umístila Zlatka Matějovičová na jedenáctém místě a uniklo ji celostátní kolo pouze o jedno místo. Celé této soutěže se zúčastnilo devadesát dětí z celého Středočeského kraje a z Prahy.

Je to nečekaný a velký úspěch malých včelařů z Nového Strašecí a náležitě jsme tento úspěch s dětmi oslavili. Je třeba poděkovat především všem dětem, které se soutěže zúčastnily, měly odvahu a kuráž soutěžit, šly do toho s nadšením a elánem. Chci dále poděkovat oběma vedoucím včelařských kroužků, Michaele Kubičkové a Věrce Matějovičové, které dovedou děti motivovat k lásce ke včelám a k přírodě. V neposlední řadě děkujeme Městu Nové Strašecí, které nám v minulém roce vytvořilo nádherné zázemí pro činnost včelařských kroužků a celého včelařského spolku.

Takže pokračujeme v této ušlechtilé zábavě a činnosti, jako je práce se včelami, od kterých se máme stále co učit. Těšíme se na další ročník soutěže Zlatá včela v roce 2023.

Ing Jiří Hubka

Více fotografií naleznete: ZDE a ZDE