POSLEDNÍ SCHŮZKA, 22.6.2021

Poslední schůzka v tomto školním roce byla plná soutěžního adrenalinu a pizzy 🙂 Včelaříci měli za úkol najít 12 soutěžních otázek, které byly bedlivě uschovány na různých místech naší medárny. Do soutěže se zapojili i přítomní dospěláci a ti i děti si vedli dobře. Ale rozhodně nejrychlejší tým, který ovládl celou bojovku, byl ve složení slečen Doubravky a Lindy. Nejen, že správně odpověděly na všechny otázky a vyluštily tím tajenku, měli bezkonkurenčně nejrychlejší čas! Holkám ještě jednou blahopřejeme!
Tak v příštím školním roce, AHOJ!!

Více foto : ZDE

NÁVŠTĚVA Z RAKOVNÍKA, 22.6.2021

Dne 22. června jsme měli velmi milou návštěvu z Rakovníka. Náš včelařík Jirka přivedl na návštěvu své spolužáky a provedl je naší klubovnou, ukázal jim naše včelky a novou medárnu. Společně jsme si popovídali o užitečnosti včelek, trošku jsme si zasoutěžili a závěrem si každý vyrobil na památku svíčku z vosku.
Děkujeme za návštěvu, bylo to moc prima dopoledne 🙂

Více fotografií z návštěvy : ZDE

MEDOBRANÍ, 15.6.2021

Odměnou za práci a péči, kterou včelař věnuje svým včelstvům je vlastní získání medu při takzvaném medobraní. A to u nás proběhlo v úterý 15. června. Každý včelařík si odvíčkoval svůj rámek a společnými silami jsme si vytočili med! Nikdo se neflákal, všichni pilně a hlavně s velkou chutí pracovali 🙂

Více fotografií z vytáčení : ZDE

VÝLET NA ZÁMEK KOLEČ A DO BOTANICKÉ ZAHRADY TRÓJA, 12.6.2021

Když jsme začátkem května začali plánovat kam s včelaříky pojedeme v červnu na výlet, neměli jsme z důvodu pandemie moc možností. Nikdo jsme nevěděli, jakým způsobem bude probíhat rozvolňování a zda naše plány vůbec vyjdou. Upřímně nebylo plánování vůbec jednoduché. Nakonec to byla ale paráda! Naší první sobotní zastávkou byl zámek Koleč, kde je v tuto chvíli pro veřejnost stále ještě zavřená včelařská výstava. Měli jsme tu čest se stát prvními letošními návštěvníky muzea a to s obrovským bonusem, skvělou přednáškou od paní Dany Belušové z Naučného střediska ekologické výchovy Kladno. Muzeum je s ohledem na historický význam Kolče, jako sídla firmy Švarc, zaměřené na výrobu včelařských potřeb a úlů ,,Budečáků“.
Výklad paní Belušové byl velmi zajímavý a obohacující, pochopili jsme, že je sama vášnivou včelařkou. Moc si vážíme toho, že si na nás ve svém volnu udělala čas a tímto jí a jejímu kolegovi velmi děkujeme! Kdyby nás netlačil čas, možná si před zámkem o včelkách stále povídáme….:)

Více fotograficí z muzea : ZDE

Po prohlídce výstavy na zámku Koleč se naše dvacetičlenná výprava vydala do Prahy, kde jsme navštívili botanickou zahradu. Naší první zastávkou byla expozice Medonosných rostlin a včel, kde se nás ujal úžasný pan Jiří Cafourek. Pan Cafourek je u nás v republice vnímán jako nejvýraznější osobnost včelařství, hlavně pro svou práci v oblasti vzdělávání dětí. Proto jsme se na naše shledání opravdu moc těšili! Společně jsme si prášili vědomosti ze života včel a dozvěděli jsme se i mnoho zajímavostí! Následně nám pan Machač, včelař, který se stará o včelky v botanické zahradě ukázal včelí areál a jejich včelky.
Oběma pánům patří velké DÍKY! Bylo to moc prima shledání!

Více fotografií z botanické zahrady : ZDE

Naší poslední zastávkou sobotního výletu byla návštěva skleníku Fata Morgana v botanické zahradě. Celý výlet byl plánovaný tak, abychom stihli navštívit expozici Motýli – jedovatá krása, na kterou se děti opravdu těšily. A snad to stálo i za to čekání v dlouhé frontě!

Více fotografií ze skleníku Fata Morgana : ZDE

KONTROLA A ČIŠTĚNÍ A DRÁTKOVÁNÍ RÁMKŮ, 8.6.2021

Tuto schůzku jsme si pěkně mákli. Potřebovali jsme zkontrolovat a vyčistit rámky a svépomocí jsme vypleli a uklidili místo u posezení v přilehlém parku naší klubovny. Zase to tam budeme mít o trochu hezčí! Moc děkuji všem včelaříkům, kteří se úklidu zúčastnili. Také moc děkuji paní Jitce za fotodokumentaci.

A příště už nás čeká medobraní!

Více foto na rajčeti : ZDE

DEN DĚTÍ, TEORIE KRMENÍ VČEL, 1.6.2021

Na naší další schůzku, 1.června, připadl Den dětí. Proto jsme se rozhodli, že to se včelaříky jak se patří, oslavíme 🙂 Po rychlé přednášce na téma krmení včel a prohlídce úlu jsme se občerstvili domácí roládou a pořádně si zasoutěžili…úsměv na fotkách dětem opravdu sluší (FOTO : ZDE)

MEDOBRANÍ – TEORIE, 25.5.2021

května jsme si přesně ukázali, co nás čeká o medobraní. Nejdříve jsme si promítli názorné video s odborným výkladem p. Hubky a následně jsme si předvedli v naší nové medárně, jak bude v červnu probíhat vytáčení našeho medu.

Více fotografií : ZDE

VČELAŘSKÝ ROK (1. POLOLETÍ), 18.5.2021

Tentokrát jsme ani neměli moc čas si zahrát hry. Nejdříve jsme měli přednášku od pana Hubky, který nám poutavě vyprávěl o první polovině včelařského roku. Dozvěděli jsme se o tom, jak se staráme o včelky od předjaří do medobraní, a co všechno musíme udělat pro to, aby se jim dařilo.

V závěru nás navštívil přítel včelař, pan Tomáš Bačkovský, se kterým jsme se podívali, jak silná včelstva v kroužku máme. Tímto mu za jeho návštěvu a pomoc velmi děkujeme!

Veškeré fotografie z 18.5. najdete : ZDE

CO JE TO VČELA? 11.5.2021

Již se opět scházíme! Zatím tedy jen venku, ale to nám vůbec nevadí, dokonce nám přálo i počasí…Ze začátku nám udělal přednášku náš nejstarší včelařík Metoděj. A vedl si velmi dobře. Seznámil nás se základy včelařství. Pověděli jsme si o rozdílech mezi dělnicí, matkou a trubcem, vývojem včelky a mnoho dalších zajímavostí, které si Metoděj připravil. Důkazem, že všichni včelaříci poslouchali, bylo to, že v následném vědomostním kvízu obdrželi úplně všichni plný počet bodů. Odměna pro všechny byla zasloužená!

A pak už jsme se vyblbli při včelařských hrách – viz foto : zde

MIMOŘÁDNÁ SCHŮZKA, NASAZENÍ MEDNÍKŮ, 30.4.2021

Poslední dubnový pátek jsme se mimořádně sešli, abychom naše včelky připravili na letní sezónu. Nejprve si každý včelařík vyzkoušel zatavit mezistěnu na rámek a když jsme měli vše připravené, vrhli jsme se s obleky na kontrolu včel a nasazování medníků.

Více fotografií z mimořádné schůzky najdete : ZDE

VELIKONOČNÍ PŘÁNÍ

Všem včelaříkům a příznivcům našeho včelařského kroužku přejeme veselé Velikonoce.

MIMOŘÁDNÁ SCHŮZKA, SBĚR MĚLI, 26.1.2021

Poslední únorové úterý byl nejzazší termín pro sběr měli našich kroužkových včel před odevzdáním vzorků do laboratoře. Jako vedoucí kroužků si přejeme, aby si včelaříci všechny tyto podstatné práce sami vyzkoušeli, a proto jsme zorganizovali mimořádnou schůzku. Nejdříve jsme si pověděli, co to je měl, proč se sbírá a co je vlastně to nebezpečí v podobě kleštíka.  A po následném sběru jsme se pustli do připravené bojovky s kvízem….Trošku nám to komplikovalo velké množství čerstvě napadaného sněhu…ale o to to bylo napínavější 🙂

Více fotografií : ZDE

ADVENTNÍ KREATIVNÍ DÍLNY NA FORTNĚ, 5.12.2020

K adventu ve včelařství určitě patří práce s voskem. A proto jsme se v sobotu 5.12. sešli v naší klubovně a každý včelařík si odlil vlastní voskovou svíčku, kterou si odnesl domů. Jako bonus jsme si také z mezistěn vytvářeli netradiční svíčky ve tvaru andělů, prasátek, vánočních panáčků nebo kapříků… díla se všechna povedla a pro mě to byl velmi příjemně strávený čas. Děkuji všem zúčastněním, bylo to prima.

VK Míša

Více fotografií z vyrábění : ZDE

SOUKROMÉ VÁNOČNÍ KREATIVNÍ DÍLNY PRO VČELAŘÍKY

Včlaříci, zvu Vás na soukromé dílničky, které jen pro Vás uspořádám v sobotu 5. prosince na Fortně. Povíme si spolu něco o vosku a přitom si každý z Vás vyrobí svíčku ve tvaru medvídka, draka či plovoucí kytičky. Pak si vytvoříme vánoční ozdobičky a andílky. Vše co si vyrobíte, si také odnesete domů…Na každého z Vás si udělám zhruba 45 min až hodinu čas. Tvoření bude individuální, v prostorách klubovny bude pouze 1 včelařík (výjímkou jsou včelaříci co mají sourozence včelaříka). Další rodinní příslušníci jsou vítáni. V případě většího zájmu tvoření rozdělíme do 2 dnů. Prosím, pokud se chcete zůčastnit, přihlaste se do soukromé zprávy na FB nebo na email (misajaros@seznam.cz) a napište v kolik hodin by Vám to vyhovovalo. Děkuji a moc se na Vás těším!

VK Míša

SOUTĚŽE OD ČSV

Jako každý rok byly Českým svazem včelařů vyhlášeny soutěže pro mladé včelaříky na rok 2020/2021. Více o nově vyhlášených soutěžích naleznete na webu ČSV, z.s. viz. odkazy níže :

https://www.vcelarstvi.cz/po-stopach-vcel/
https://www.vcelarstvi.cz/vcelkoviny/
https://www.vcelarstvi.cz/vcely-na-stribrnem-platne/

Výherci soutěží obdrží hodnotné ceny – pojďme do toho 🙂

VČELÍ ÚL

Poslední zářijovou schůzku jsme si od p. Hubky vyslechli přednášku na téma včelí úl. Následně jsme se šli ven trošku zahřát hrou, která nás naučila společně spolupracovat….:)

Více fotografií na rajčeti ZDE

POZOR ZMĚNA ČASU PRAVIDELNÝCH SCHŮZEK

Na základě dohody se všemi včelaříky a rodiči měníme od 29.9.2020 začátek pravidelných schůzek. Kroužek tedy bude od 15:30 do 17 hod!‼️‼️‼️‼️

VÝLET DO VČELAŘSKÉHO STŘEDISKA MÁJA, 22.9.2020

Třetí společnou hodinu v novém školním roce jsme se autobusem vydali do Kožlan. Po cestě zpět z tohoto Včelařského areálu Mája jsem se včelaříků zeptala, co bylo na výletě nejlepší. No a spustila se lavina, všichni se radostně překřikovali. Někomu se nejvíce líbily rostliny, někomu zvířátka, někomu film, který nám promítli, někomu moc chutnala medová limonáda, někomu borůvková zmrzlina s medem, někomu se zase líbil včelín…Ale úplně všichni se shodli na tom, že to bylo super!
Tímto moc děkujeme paní Radce Ingrové ( ze Spolku pro rozvoj včelařství Mája) za perfektní včelařské odpoledne! Už teď se těšíme na další spolupráci!
Co nás ale velmi mrzí je, že se z důvodu karantény nemohli zůčastnit včelaříci všichni 🙁 Snad si to všichni brzy vynahradíme…

Více fotografií z exkurze : ZDE

PODZIMNÍ PROHLÍDKA VČEL, 15.9.2020

Druhou hodinu ve školním roce 2020/2021 jsme provedli kontrolu našich včelek, udělali jsme tkz. podzimní prohlídku včel. Zároveň se naši nový včelaříci seznámili s náplní našeho kroužku.

Více fotografií naleznete na rajčeti : ZDE

VČELAŘSKÁ VÝSTAVA, 12.-13.9.2020

Tento posvícenský víkend byl pro nás včelaříky velmi náročný. Celou sobotu a neděli jsme působili v NKC na VČELAŘSKÉ VÝSTAVĚ. Někdo poskytoval návštěvníkům odborný výklad týkající se chovu včelích matek, někdo pomáhal při kreativních dílničkách a soutěžích pro děti.  Nemůžu jinak než vyzdvihnout dvě hvězdy, které nám vedoucím pomáhaly a bez kterých by tento víkend nebyl tak báječný! Obrovské poděkovaní tedy patří včelaříkovi Metodějovi za perfektní prezentaci našeho včelařského kroužku a jeho odbornému výkladu veřejnosti. Mé druhé poděkování patří včelařici Doubravce, která neutuchající energií velmi ochotně pomáhala každému malému návštěvníkovi s jejich výtvory.

A oba se museli ohánět, protože návštěvníků bylo opravdu hodně…

Další poděkování patří i ostatním z našeho týmu, kteří nás podpořili svou návštěvou (a někteří přišli v sobotu a v neděli znovu!) Tedy děkujeme Toničko, Majdičko, Matěji, Jiříku, Františku! A samozřejmě děkujeme všem, kteří naši výstavu navštívili

Další fotografie ze soboty 12.9. naleznete : ZDE a z neděle 13.9.2020 : ZDE

ZO ČSV a VKM Nové Strašecí srdečně zvou všechny příznivce včel na již tradiční VČELAŘSKOU VÝSTAVU konající se ve dnech 12. a 13. září v prostoru NKC.

Novinkou této výstavy budou kreativní dílny a soutěže pro děti pod záštitou našeho kroužku.