EXKURZE NA TÉMA MODERNÍ VČELAŘENÍ, MUTĚJOVICE, 8.11.2022

V úterý 8.11. jsem jeli autobusem do Mutějovic na návštěvu velmi dobře vedené včelnice paní Vladany, členky naší základní organizace včelařů. V podzimním sluníčku jsme si prohlédli úly a podívali jsme se do rozlehlé dílny. Seznámili jsme se s moderním včelařením a poslechli jsme si velmi zajímavý výklad. Včelaříci (především Sváťa, Míra a Tomáš) se zajímali o technické vybavení a sami také ukázali, že už toho mnoho o včelách vědí. Škoda, že už seobjevily podzimní nemoci a několik dětí nemohlo jet. Přišly nejen o nové zážitky, ale taky o toustíky…

Více fotografií z exkurze naleznete: ZDE

ZÁŘÍ 2022

V září po strašeckém posvícení jsme zahájili v kroužku nový ročník 2022/2023. Tentokrát bude pouze jedna skupina pod vedením pana Hubky a paní Matějovičové. Přivítali jsme mezi sebou tři nové členy a tak včelaříků bude celkem dvanáct. Naše malá klubovna je plně obsazená a každé úterý odpoledne v ní bude pořádně rušno. Máme mnoho plánů, jak naše setkání naplnit – práce se včelami, rozšiřování teoretických a praktických znalostí, dílničky, procházky, hry, výlety… Budeme se snažit, aby schůzky byly poučné i zábavné. Chceme se o naše 4 úly starat co nejlépe a věříme, že se nám i letos včelky, tak jako v uplynulé sezóně, odvděčí dobrým medovým výnosem.

Na prvních schůzkách jsme si popovídali o tom, jaké byly prázdniny, děti vyprávěly o svých zážitcích i setkáních s včelařením. Vedoucí zase popsali průběh medobraní na Fortně, pochválili včelky a také pomocníky, kteří přišli vytáčet med – Doubravku, Jindru, Zdendu. Informovali také o průběhu krmení.
Střídali jsme vážná témata s hrami a pochutnávali jsme si na čaji s medem a podzimních jablíčkách. Jen ty mobily, kdyby nebyly …

Při prohlídkách úlů, jsme zjistili, že včelstva jsou pěkně silná, mají dostatek zásob, ale také dost silný spad kleštíků. Proto jsme nejprve zopakovali uložení formidolových desek, poté jsme aplikovali VaroMet a v říjnu zahájili povinné léčení fumigací.

Pěkné počasí babího léta nás vybídlo k procházce, při které jsme si nasbírali materiál pro výrobu hmyzích hotelů. Využili jsme košíčků na jahody, které jsme naplnili šiškami, kamínky, úlomky cihel a stébly rákosí tak, aby vznikly skulinky a mezírky jako úkryty pro různý hmyz. Hotely se moc povedly, rozhodně lépe než fotky a tak vám nemůžeme bohužel ukázat celkovou přehlídku spokojených výrobců.

Více fotografií ze z prvních měsíců školního roku 2022/23 naleznete: ZDE

VČELAŘSKÁ VÝSTAVA, 10. – 11. ZÁŘÍ 2022

V Novém Strašecí je mnoholetá tradice slavit posvícení. Spolky, sdružení a organizace se při této příležitosti  pochlubí svými aktivitami v uplynulém roce. Členové ZO ČSV z.s. Nové Strašecí a děti z Včelařského kroužku mládeže se také k této tradici každoročně připojují.

V klubovně na Fortně jsme uspořádali výstavu, která shrnovala výsledky včelaření v přehledných statistikách a ukázky činnosti kroužku ve fotografiích. Sami jsme byli překvapeni, když jsme celý přehled měli před očima, jak pestrá je náplň kroužku.

 Návštěvníci si kupovali letošní med a také vybrané nektarodárné rostliny. Děti si mohly vyrobit svíčku z včelího vosku, vyrobit papírovou včelku nebo se zabavily hrami s včelařskou tématikou.

Více foto z výstavy : ZDE

Přátelé včelaři,

výbor našeho spolku vás a všechny milovníky přírody a včel zve na naší tradiční včelařskou výstavu. Přijďte se pobavit a vezměte sebou všechny vaše známé a přátele. Bližší informace na přiloženém plakátu.

PRO DĚTI BUDOU NA PŘILEHLÉ LOUCE PŘIPRAVENY KREATIVNÍ DÍLNIČKY A NAUČNÁ HRA.

Ing. Jiří Hubka

Níže naleznete aktuální informace o schůzkách ve škoním roce 2022/2023

pozn. k 1.9.2022 – VKM již nenabírá nové členy – máme top stav. Děkujeme za pochopení.

1. schůzka se uskuteční dne 13.9.2022 od 16:00 – 17:30 hodin