VYTÁČENÍ KVĚTOVÉHO MEDU, 20.6.2023

Nejlepší odměna pro včelaře je medobraní!! 🥳🐝

Děkujeme všem, kteří přiložili ruku k dílu!

VÝLET DO HULIC, VČELÍ SVĚT A VODNÍ DŮM, 10.6.2023

Letošní výlet směřoval do Hulic na Benešovsku, kde mají dvě skvělé expozice Včelí svět a Vodní dům. Interaktivní výstava o včelách seznamuje návštěvníky s životem v úle, včelími produkty ale i nemocemi včel. Spoustu jsme toho znali, tedy většina z nás a svoje znalosti jsme si prověřili kvízem. Nejlepší byly dvě skupinky – Zlatka, Jindra a Jolka a za nimi Kamča, Sváťa a Vašek. Ve vodním světě jsme se vydováděli v brouzdališti s všelijakými údělátky a pak jsme si prošli opět interaktivní výstavu. Hledali jsme v úkrytech živé raky, vyráběli mraky, schovávali se v říčních škeblích, poslouchali zvuky ze dna rybníka….Zkrátka užili jsme si krásný den.

Více foto z výletu naleznete: ZDE

ZLATÁ VČELA 2023

Za krásné fotografie děkujeme p. Pucholtovi k vidění nejlépe umístění naši včelaříci v soutěži Zlatá včela, krajské kolo:

Míra se umístil na krásném 7. místě v mladší kategorii

Doubravka se vybojovala 10. místo ve starší kategorii

Gratulujeme!

více foto: ZDE

Poděkování

Vedení našeho včelařského spolku touto cestou děkuje př. T. Bačkovskému a př. V. Lavičkovi ZO ČSV Mšec)  za to, že poskytli za symbolickou úplatu vyzimované oddělky včelařskému spolku mládeže. Takže kroužek má opět čtyři včelstva. Ještě jednou děkujeme.

VELIKONOČNÍ TVORBA KRASLIC, 21.3.2023

Letos jsme se s Včelařským kroužkem zúčastnili venkovní výzdoby v okolí Novostrašeckého kulturního centra. V rámci hodiny jsme si vyzkoušeli tradiční způsob zdobení kraslic voskem. Hotové (velmi kreativní) výrobky jsme svázali do menších věnců a ozdobili přírodním lýkem.

Více foto na našem rajčeti: ZDE

PŘÍPRAVA NA JARO, 28.2.2023

Včelaříci se už chystají na jaro a připravují rámky do úlů. Po skončené práci odpočívají v klubovně s kvartety o nektarodárných rostlinách.

Více foto: ZDE

SBĚR VČELÍ MĚLI, 17.1.2023

V polovině ledna je nutné odeslat včelí měl na vyšetření varroázy. Podle množství měli jsme poznali, že včelstva jsou silná, ale bohužel jsme našli na podložkách mnoho kleštíků. Po práci na včelnici jsme v klubovně hráli vědomostní hru, kterou připravila Tonička a seznamovali jsme se s včelími produkty.

Více foto na našem rajčeti: ZDE

VÝROBA VČELAŘSKÝCH VĚNCŮ, 6.12.2022

Výroba vánočních dekorací byla zábavná. Vyrobili jsme netradiční „věnce“, ať i Ježíšek pozná, že jsme včelaři. 

Více foto z výroby: ZDE

EXKURZE U P. ANDRÁŠKA, 29.11.2022

Poslední listopadový kroužek byl opět zajímavý. Byli jsme na návštěvě u zkušeného včelaře pana Andráška ze Strašecí. Viděli jsme, jak svědomitě se o svá včelstva stará a jak uplatňuje celou řadu zlepšováků, aby si práci ve včelnici usnadnil a včely rušil co nejméně. Obzvlášť nás zaujalo, jaký vymyslel důmyslný způsob pravidelného vážení úlů. Sleduje tak v době snůšky, kdy je nevhodnější včelstvo rozšiřovat a kdy už je čas med vytáčet, stejně tak zjistí množství zásob na zimu. Včely se mu za jeho péči odvděčí dobrou výnosností.  

VÁNOČNÍ ČAS

V předvánočním čase pořádá město celou řadu akcí. Náš kroužek se do dění ve městě aktivně zapojuje.

Děti pod vedení Míši Kubičkové vyrobily krásné ozdoby ze včelího vosku. Ozdobily jimi jeden z vánočních stromků na náměstí před ZUŠkou.

Více fotografií z výroby a zdobení stromečku naleznete: ZDE

Následující den 25. 11. se rozsvěcel velký vánoční strom. Na podiu se střídali účinkující, kolem náměstí byly rozestavěné stánky s dobrotami a vánočními dárečky. K sváteční atmosféře jsme přispěli i my naším stánkem s prodejem medu. Byl o něj velký zájem, prodávající děti popřály každému zákazníkovi příjemné chvilky nad hrnečkem čaje s voňavým medem. Doubravce, Sváťovi a Kamile – dětem, které strávily u stánku celé odpoledne, moc děkujeme. 

EXKURZE NA TÉMA MODERNÍ VČELAŘENÍ, MUTĚJOVICE, 8.11.2022

V úterý 8.11. jsem jeli autobusem do Mutějovic na návštěvu velmi dobře vedené včelnice paní Vladany, členky naší základní organizace včelařů. V podzimním sluníčku jsme si prohlédli úly a podívali jsme se do rozlehlé dílny. Seznámili jsme se s moderním včelařením a poslechli jsme si velmi zajímavý výklad. Včelaříci (především Sváťa, Míra a Tomáš) se zajímali o technické vybavení a sami také ukázali, že už toho mnoho o včelách vědí. Škoda, že už seobjevily podzimní nemoci a několik dětí nemohlo jet. Přišly nejen o nové zážitky, ale taky o toustíky…

Více fotografií z exkurze naleznete: ZDE

ZÁŘÍ 2022

V září po strašeckém posvícení jsme zahájili v kroužku nový ročník 2022/2023. Tentokrát bude pouze jedna skupina pod vedením pana Hubky a paní Matějovičové. Přivítali jsme mezi sebou tři nové členy a tak včelaříků bude celkem dvanáct. Naše malá klubovna je plně obsazená a každé úterý odpoledne v ní bude pořádně rušno. Máme mnoho plánů, jak naše setkání naplnit – práce se včelami, rozšiřování teoretických a praktických znalostí, dílničky, procházky, hry, výlety… Budeme se snažit, aby schůzky byly poučné i zábavné. Chceme se o naše 4 úly starat co nejlépe a věříme, že se nám i letos včelky, tak jako v uplynulé sezóně, odvděčí dobrým medovým výnosem.

Na prvních schůzkách jsme si popovídali o tom, jaké byly prázdniny, děti vyprávěly o svých zážitcích i setkáních s včelařením. Vedoucí zase popsali průběh medobraní na Fortně, pochválili včelky a také pomocníky, kteří přišli vytáčet med – Doubravku, Jindru, Zdendu. Informovali také o průběhu krmení.
Střídali jsme vážná témata s hrami a pochutnávali jsme si na čaji s medem a podzimních jablíčkách. Jen ty mobily, kdyby nebyly …

Při prohlídkách úlů, jsme zjistili, že včelstva jsou pěkně silná, mají dostatek zásob, ale také dost silný spad kleštíků. Proto jsme nejprve zopakovali uložení formidolových desek, poté jsme aplikovali VaroMet a v říjnu zahájili povinné léčení fumigací.

Pěkné počasí babího léta nás vybídlo k procházce, při které jsme si nasbírali materiál pro výrobu hmyzích hotelů. Využili jsme košíčků na jahody, které jsme naplnili šiškami, kamínky, úlomky cihel a stébly rákosí tak, aby vznikly skulinky a mezírky jako úkryty pro různý hmyz. Hotely se moc povedly, rozhodně lépe než fotky a tak vám nemůžeme bohužel ukázat celkovou přehlídku spokojených výrobců.

Více fotografií ze z prvních měsíců školního roku 2022/23 naleznete: ZDE

VČELAŘSKÁ VÝSTAVA, 10. – 11. ZÁŘÍ 2022

V Novém Strašecí je mnoholetá tradice slavit posvícení. Spolky, sdružení a organizace se při této příležitosti  pochlubí svými aktivitami v uplynulém roce. Členové ZO ČSV z.s. Nové Strašecí a děti z Včelařského kroužku mládeže se také k této tradici každoročně připojují.

V klubovně na Fortně jsme uspořádali výstavu, která shrnovala výsledky včelaření v přehledných statistikách a ukázky činnosti kroužku ve fotografiích. Sami jsme byli překvapeni, když jsme celý přehled měli před očima, jak pestrá je náplň kroužku.

 Návštěvníci si kupovali letošní med a také vybrané nektarodárné rostliny. Děti si mohly vyrobit svíčku z včelího vosku, vyrobit papírovou včelku nebo se zabavily hrami s včelařskou tématikou.

Více foto z výstavy : ZDE

Přátelé včelaři,

výbor našeho spolku vás a všechny milovníky přírody a včel zve na naší tradiční včelařskou výstavu. Přijďte se pobavit a vezměte sebou všechny vaše známé a přátele. Bližší informace na přiloženém plakátu.

PRO DĚTI BUDOU NA PŘILEHLÉ LOUCE PŘIPRAVENY KREATIVNÍ DÍLNIČKY A NAUČNÁ HRA.

Ing. Jiří Hubka

Níže naleznete aktuální informace o schůzkách ve škoním roce 2022/2023

pozn. k 1.9.2022 – VKM již nenabírá nové členy – máme top stav. Děkujeme za pochopení.

1. schůzka se uskuteční dne 13.9.2022 od 16:00 – 17:30 hodin