Včelařský kroužek Nové Strašecí

Děkujeme za Váš zájem o činnost našeho strašeckého včelařského kroužku. Rádi bychom Vás v tomto letáčku seznámili s tím, jak náš kroužek funguje, co je nového, ale i co máme za sebou.

Jak to začalo

Často a rádi vzpomínáme na úplné počátky našeho kroužku, který zahájil svou činnost v roce 2016. Sešli jsme se tehdy ve škole, v bývalých kuchyňkách, kde se konala první schůzka. Seznámili jsme se s našimi učiteli, panem Jiřím Hubkou a paní Radkou Štýbrovou, od nichž jsme se dozvěděli, jak bude kroužek probíhat a co se budeme učit. Nejprve jsme se učili o životě včely a jejím významu pro přírodu a pro člověka, navštěvovali jsme místní včelaře, pracovali s voskem a podnikali různé tematické výlety.

Asi po roce jsme získali možnost začít využívat malý domek v ulici Fortna jako naši klubovnu. Když jsme však do něj poprvé vstoupili, byli jsme trochu zaskočení.

Klubovna na Fortně

První pohled na domeček s opadanou omítkou na nás nepůsobil zrovna přitažlivým dojmem, ale utěšovalo nás, že zevnitř to bude jistě mnohem lepší. Sotva se nám však s obtížemi podařilo otevřít vstupní dveře, ocitli jsme se ve staré chodbě, kterou už léta obývali pavouci a z prorezavělé schránky na dveřích se na nás vysypala hora volebních letáků. Další dvě místnosti už ale vypadaly lépe, protože byly vyklizené a vybílené. Dveře vedoucí na zahradu jsme museli vylomit, ale přes keře a zeleň jsme se ani nemohli dostat ven. Dohodli jsme se, že příští schůzku začneme s rekonstrukcí.

Rekonstrukce klubovny

Další schůzky jsme se věnovali hlavně vyklízení a kácení naší zarostlé zahrady. Pod rostlinami jsme objevili například dvě komory plné starých, rezavých sekyr, nožů a pil, které jsme museli odnést do šrotu. Komory jsme s pomocí města nechali zbořit a zůstaly jen základy. Na nich bychom si rádi postavili vlastní medárnu.

Pak jsme nakoupili všechny potřebné včelařské pomůcky a začali se trochu zabydlovat. Položili jsme koberec, sestavili pracovní stoly a opravili chodbu. Klubovna zevnitř moc prokoukla a dnes se do ní vždy těšíme.

Naše včely

Po důkladných přípravách jsme se konečně mohli přesunout k praxi – ke včelaření. Koupili jsme potřebné pomůcky, dostali včelařské obleky i s klobouky a začali chystat vše nutné pro pořízení vlastních včelstev. Natřeli jsme podstavce i úly, naučili se stloukat rámky a připravili mezistěny. Pořídili jsme do nich naše první dvě včelstva. Jedno velké včelstvo jsme později rozdělili na dvě a do nově vzniklého jsme pořídili z brusu novou matku. V současné době tedy máme tři úly a tři včelstva. I náš kroužek se rozrostl a rozdělil na dvě skupiny, abychom mohli lépe pracovat se včelami v menších skupinách pod vedením pana Jiří Hubky a pana Dušana Müllera.

Minulé léto jsme tak poprvé stáčeli vlastní med – k tomu účelu máme i vlastní medomet. Věříme, že časem budeme mít vlastního medu stále více a na různých akcích města budeme nabízet med přímo od našich strašeckých včel.

Fotografie našich činností ze školního roku 2019/2020 naleznete na rajčeti v odkazu : ZDE

Text a foto: Metoděj Slavík