MEDOBRANÍ 2020

Na 29. července jsme měli naplánované vytáčení medovicového medu. Ale při kontrole medníků jsme si potvrdili již očekávané. Bohužel stejně jako pro většinu včelařů v Čechách ani pro nás nebylo toto deštivé léto příznivé. Ale nezoufáme si, včelstva máme silná, která budeme připravovat na zimu. Dnes jsme je ještě nakrmili a připravili na letní léčení.

ZAKONČENÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2019/2020, 30.6.2020

A je to tady! Poslední den v tomto školním roce a naše poslední schůzka se včelaříky před dvouměsíčními prázdninami. P. Hubka se svou paní pro nás na Rudě připravili chutné klobásky a nějaké sladkosti. Popovídali jsme si o tom, co jsme spolu letos všechno zažili, jak se daří našim včelkám a jak probíhala naše domedná minulý týden. Ale hlavně jsme si povídali o tom, co nás čeká v dalším školním roce. Máme se určitě opět na co těšit.

Na závěr shledání jsme si zahráli nějaké pohybové hry, stačilo k tomu pár balónků….:)

Více fotografií na rajčeti : ZDE

EXKURZE VČELNICE NA RUDĚ A LESNÍ BOJOVKA, 16.6.2020

Třetí červnovou schůzku jsme tentokrát uskutečnili na Rudě. Sraz jsme měli u včelnice u p. Kubičky, který nám velmi ochotně ukázal své úly. Společně jsme provedli kontrolu kladení nových matek v oddělcích. Poté jsme se již mohli pustit do připravené bojovky v lese. Každý včelařík se vydal sám lesem po vyznačených fáborkách a zodpovídal připravené otázky ze života včel. Téměř všichni byli v plnění úkolů úspěšní, proto na nás v cíli čekala sladká odměna…
Na samém závěru hodiny jsme vyhodnotili celkového vítěze naší celoroční soutěže. Vedoucí kroužku, v průběhu celého roku, rozdávali body za různé vědomostní kvízy, soutěže, hry, atd. Na začátku školního roku si sami včelařici rozhodli, že ten, kdo získá nejvíce bodů, vyhrává dort. Letos jej získal Metoděj. A z dortu měl opravdu radost. Nutno opět dodat, že boj to byl velmi vyrovnaný, protože všichni členové našeho kroužku jsou velmi šikovní. Na druhém místě se umístily Bára a Tonička a třetí místo obsadil Matěj. Všem vítězům gratulujeme!

Více foto z exkurze, bojovky, a předávání dortu najdete : ZDE

VÝLET DO ZOOPARKU ZÁJEZD, 9.6.2020

Začátkem června jsme se v plném počtu vydali do Zooparku Zájezd. Tento výlet asi nepotřebuje moc komentáře, protože už z fotografií je zřejmé, že jsme si to všichni moc užili…

Více fotografií z výletu naleznete v naší galerii : ZDE

SRŠEŇ, VOSA, ČMELÁK, 2.6.2020

Sršeň, vosa, čmelák… První červnovou hodinu jsme se dozvídali zajímavosti ze života tohoto blanokřídlého hmyzu. Už víme, co mají společného se včelou a jaké jsou jejich odlišnosti. Víme, co je hibernace a že zimu přežívají u vos, čmeláků i sršní jen oplozené matky. Dozvěděli jsme se, že vosy a sršně svými kusadly nastrouhají kousky dřeva, smíchají je se slinami a ze vzniklé papírové hmoty budují svá hnízda. A takové opuštěné sršní hnízdo jsme měli možnost si dokonce prohlédnout. Tímto děkujeme paní Vaitové za jeho půjčení!

Více fotografií : ZDE

ZAKLÁDÁNÍ HERBÁŘE, 26.5.2020

Poslední květnovou schůzku jsme se věnovali poznávání nektarodárných a pylonosných bylin v praxi. Vypravili jsme se na louku za Nové Strašecí, abychom nasbírali potřebné vzorky k založení herbáře pro včelaře. Procházku nám zpříjemnila rodinka nutrií, kterou jsme měli možnost chvíli pozorovat.
Na konci jsme vyhlásili Metoděje jako vítěze soutěže o bod do naší celoroční soutěže. Podařilo se mu nasbírat nejvíce rozkvetlých bylin z připraveného seznamu. Nutno podotknout, že boj to byl velmi vyrovnaný, vyhrál o jediný bodík…

Více fotografií z procházky naleznete : ZDE

KONTROLA VČELSTEV PO KORONAVIROVÉ PAUZE, 19.5.2020

A je to tu! Po delší povinné pauze jsme se mohli opět všichni sejít. A sešli jsme se v plném počtu. Protože probíhá rekonstrukce naší klubovny, uskutečnili jsme kroužek na louce, kde máme přemístěné naše úly. Bylo potřeba zkontrolovat naše úly a úl Metoděje, abychom zjistili, jak se včelkám daří a naplánovat medobraní.
Dalším významným počinem dnešního kroužku bylo zabydlení Matějova čmelína. Na louce se nám podařilo odchytit matku čmeláka a umístit jí do připraveného čmelína. Příští hodinu zkontrolujeme, jestli se jí nové obydlí líbí, zda tam zůstala a vybudovala si nové hnízdo.
Zbytek hodiny jsme hráli různé hry.

Více fotografií : ZDE

ODBORNÁ PŘEDNÁŠKA O ROSTLINÁCH, 25.2.2020

Dvaadvacátá hodina se nesla v duchu rostlin, keřů a stromů, které jsou oblíbené u včel. Přednášky se ujal přímo odborník, p. Lípa, z místního zahradnictví. Přednáška to byla velmi poučná a zajímavá. Tímto moc děkujeme!

Více fotografií naleznete : ZDE

MÁME MIKROSKOP! 18.2.2020

Od firmy Hamiro z NS jsme obdrželi neuvěřitelný dárek – mikroskop! Hned jsme ho vyzkoušeli a zkoumali části těla včely ze zakoupených exponátů. Tímto moc děkujeme, velmi si toho vážíme.

Více fotografií naleznete : ZDE

PŘEKVAPENÍ Z DOMOVA SENIORŮ, 4.2.2020

První naše únorové shledání bylo plné dobré nálady. Rozdali jsme si totiž překvapení, které jsme dostali od paní ředitelky Domova seniorů Nové Strašecí, pí PhDr. Mgr. Miluše Jůnové, MHA. V lednu jsme jejich klientům předali balíček s našimi produkty a za odměnu jsme dostali krásné přání a plno čokolád, které nestihneme sníst do konce školního roku,…No i když možná nás nebudu podceňovat 🙂 Za sladkosti moc děkujeme, moc nás to všechny potěšilo, jak je vidět na fotografiích.

PŘEDÁNÍ MEDOVÉHO BALÍČKU OD VČELAŘÍKŮ PRO SENIORY V NS, 8.1.2020

S dětmi z včelařského kroužku jsme chtěli udělat něco pěkného a záslužného! A proto, že jsme včelaříci, rozhodli jsme se, že darujeme med a naše výrobky z včelího vosku klientům Domova Pohoda se zvláštním režimem v Novém Strašecí. Klientům jsme popřáli šťastný nový rok se spoustou zdravíčka a pohodových chvil. Senioři měli z balíčku radost a požádali nás, zda bychom je s dětmi někdy naučili jak se vyrábí svíčky a zda bychom jim povyprávěli o tom jak včelaříme…Už se těšíme!

VÁNOČNÍ POSEZENÍ, 17.12.2019

Poslední hodinu před Vánoci jsme se sešli u p. Hubky doma. Zahráli jsme si hry, pustili skořicové lodičky, ochutnali cukroví a výborné lívance s medem, které pro nás připravila paní Marina.

Více fotografií z podařeného odpoledne naleznete : ZDE

VÁNOČNÍ JARMARK A TVOŘIVÉ DÍLNY V NKC, 15.12.2019

Patnáctého prosince jsme nasávali vánoční atmosféru na jarmarku a tvořivých dílnách v Městské galerii V. Olivy. Ukazovali jsme dětem jak vytvořit zápichy z vosku. Myslím, že akce to byla povedená, což dokazovala vysoká účast dětí. Naši včelaříci velmi ochotně pomáhali s tvořením, viz fotogalerie…

Oficiální fotografie města naleznete zde : ZDE a naší galerii : ZDE

ROZTANČENÉ VÁNOCE, 7.12. 2019


První prosincovou sobotu jsme se s kroužkem zúčastnili akce s názvem Roztančené Vánoce. Vedli jsme zde kreativní dílnu na které jsme s dětmi vyráběli ozdobné svíčky

Více fotografií z naší galerie : ZDE

ROSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU V NOVÉM STRAŠECÍ, 29.11.2019

Náš kroužek se v pátek 29. listopadu zůčastnil jarmarku při rozsvícení vánočního stromku v Novém Strašecí. Všichni zůčastnění včelaříci velmi ochotně pomáhali p. Hubkovi s prodejem medu. Za to jim patří velké DÍKY!

ZDOBENÍ PERNÍČKŮ, 26.11.2019

koncem listopadu jsme si s včelaříky ozdobili vánoční stromeček, abychom se naladili na blížící se adventní akce. v pátek 25. 11. 2019 budeme mít stánek k prodeji medu při rozsvícení vánočního stromečku v Novém Strašecí. A pro tuto příležitost jsme upekli a ozdobili perníčky….

Více fotografií z perníčkové akce naleznete : ZDE

VÝROBA SVÍČEK, 19.11.2019

S naším kroužkem se letos zúčastníme hned tří adventních akcí v Novém Strašecí. Příští pátek (29. 11. 2019) budeme prodávat med na jarmarku, který bude pořádaný jako doprovodná akce při rozsvícení vánočního stromečku na náměstí. A v prosinci (7. 12. + 15. 12. 2019) se zúčastníme dvou výtvarných dílen, pořádané městem. A právě na tyto dílničky se již pilně připravujeme…Máme velmi šikovné včelaříky. Mimochodem, také jsme si stihli zopakovat nabyté vědomosti malým kvízem 🙂

Více fotografií z vytváření svíček naleznete v naší galerii : ZDE

VOSK, 12.11.2019

Devátou hodinu našeho kroužku jsme se věnovali vosku. Po přednášce o tom jak včely vosk produkují jsme si odlévali vánoční ozdoby, svíčky a vytvářeli jsme zápichy do květináčů… Jak nám to krásně šlo je vidět na fotografiích 🙂

Více fotografií ze dne 12.11.2019 naleznete : ZDE

PODZIMNÍ PROHLÍDKA VČEL, 17.9.2019

Více fotografií z podzimní prohlídky naleznete : ZDE

VÝSTAVA VČELAŘŮ V RÁMCI POSVÍCENÍ V NOVÉM STRAŠECÍ, 8.9.2019

Výstava proběhla v zimní zahradě Novostrašeckého kulturního centra ve dnech 7. a 8. září. Tentokrát bylo tématem získávání a zpracování vosku. Návštěvníci si mohli prohlédnout různé pomůcky pro práci s voskem, výrobky z vosku a dokonce si mohli vyzkoušet vyrobit vlastní svíčku.
Na výstavě nemohl náš kroužek chybět, a proto se mohli někteří naši nadšení včelaříci chopit výkladu pro kolemjdoucí. Pochopitelně zde bylo také možné zdarma ochutnat a zakoupit různé druhy medu

Více fotografií z výstavy naleznete : ZDE