ZÁVĚR ŠKOLNÍHO ROKU 2021/2022 – BOJOVKA + EXKURZE, 21.6.2022

Dne 21. června se uskutečnila poslední společná hodina v tomto roce. Proběhla exkurze, kde nás pan Kubička seznámil na své včelnici, jak si dělá oddělky, následně proběhla bojovka v přírodě a závěrem jsme pojedli a popili na dětském hřišti.
Bylo co slavit, máme za sebou velmi úspěšný školní rok! A už teď se těšíme na ten další….
Velmi děkujeme p. Kubičkovi za poutavý výklad a panu Pucholtovi za krásné fotografie!

Více fotografií ze závěru školního roku: ZDE

MEDOBRANÍ S MŠ RUDA, 14.6.2022

Celý minulý týden se nesl ve znamení medobraní. V úterý 14. června nás do naší klubovny na Fortně přijely navštívit děti z MŠ Ruda.

Po krátkém výkladu si každý vyzkoušel odvíčkovat plást plný medu, následně jsme to společně vytočily v medometu, stočily med do sklenice a na závěr dostaly děti za úkol vytvořit vlastní etikety.

Odměnou jim bylo několik sklenic medu, které si odnesly do školky.

Děti byly ze sladké práce nadšené a celou dobu řádně ochutnávaly… 😊

Více fotografií z exkurze: ZDE

MEDOBRANÍ, 14.6.2022

V úterý 14. června jsme se společnými silami pustili do vytáčení medu. Už jsme zkušený tým, tak nám to šlo pěkně od ruky. Moc děkujeme všem, kteří nám s prací pomáhali!

Foto: ZDE

PŘELARVOVÁNÍ, 7.6.2022

Včelaříci měli 7.6. příležitost si vyzkoušet  pod vedením zkušeného včelaře pana Kladivo přelarvování.  Naučili se nejdříve kápnout do mističky umělého matečníku vodu, která simulovala mateří kašičku a pak odebrat z buňky plástu malinkou larvičku a uložit ji na dno mističky. Děti byly šikovné a za chvíli pracovaly jak profíci. 

STATEK LUKÁŠOVI, 28.5.2022

Poslední sobotu v květnu jsme se s včelaříky a dalšími příznivci našeho Včelařského kroužku vydali na turistický výlet na Stochov. V celkovém počtu 14ti dětí a 5ti dospělých jsme se sešli již v osm ráno před naší klubovnou a pěšky jsme se vydali za cílem naší výpravy – na malebný Statek Lukášovi (https://www.facebook.com/statekLukasovi/)!

Nejen, že jsme se dozvěděli velkou spoustu zajímavostí ze světa zvířat, ale hlavně jsme dostali jedinečnou příležitost si většinu zvířátek pohladit či nakrmit. A tak jsme toho patřičně využili.

A co jsme všechno zažili? Například jsme zjistili, jak mají nutrie heboučký kožíšek, jak velká jsou vajíčka pštrosa nandu pampového nebo jak se rodí mláďata klokana.

Moc děkujeme paní Lukášové za poutavé dopoledne, které jsme u nich na farmě mohli strávit. Bylo to opravdu moc prima!

Více fotografií na našem rajčeti: ZDE

LISOVÁNÍ MEZISTĚN, 24.5.2022


V úterý 24. května jsme každý měli možnost si vyzkoušet lisování vlastních mezistěn. Včelaříky tyto manuální práce velmi baví a s voskem je vždy radost pracovat 😊

více foto: ZDE

Zlatá včela – celorepublikové kolo 21.-23.5.2022

Minulý víkend se naši 2 nejúspěšnější včelaříci zúčastnili celorepublikového kola soutěže Zlatá včela-mladší kategorie.Mireček Ibl vybojoval krásné 20. místo a jeho sestra Linda se dělila s dalšími 3 včelaříky o 23. místo!🏅🏅Vzhledem k tomu, že oba tito včelaři jsou začátečníci, kteří začali navštěvovat náš kroužek teprve v minulém školním roce (a to nemluvím o tom, že loňský školní rok byl poznamenán dobou covidovou a hodně schůzek bylo zrušeno…) je to nesmírný úspěch!🤩🥳Oběma velmi děkujeme za tak skvělou reprezentaci našeho Včelařského kroužku Nové Strašecí, jsme náležitě hrdí, že máme dvacátého a dvacátého třetího nejlepšího mladého včelaře v celé České republice!👍Velké poděkování také patří pořadatelům akce, děti si celý víkend opravdu velmi užily!

EXKURZE U P. KLADIVO, 17.5.2022

V úterý 17. května jsme navštívili novostrašeckého včelaře, p. Kladivo.

Je vidět, že včelařství a vše s tím spojené miluje a je nesmírně šikovný. Nejdříve jsme si prohlídli jeho dílnu, kde si mimo jiné dokáže vyrobit celý úl nebo si lisuje vlastní mezistěny. Pokračovali jsme prohlídkou zahrady a návštěvou včelína, kde jsme nahlédli do otevřeného úlu a viděli naražený umělý matečník.

Nejzajímavější částí exkurze byla návštěva technického zázemí, kde nám pan Kladivo ukazoval různé včelařské pomůcky a vychytávky. A protože jsme si nestihli povědět vše zajímavé, co si pro nás p. Kladivo připravil, domluvili jsme se, že nás v červnu navštíví v naší klubovně a poví nám více o chovu matek a ukážeme si přelarvování. Moc se na další shledání těšíme!

P. Kladivovi velmi děkujeme, že si na nás udělal čas. Vše bylo pro nás opravdu zajímavé a užitečné!

Více fotografií z exkurze: ZDE

VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU, 7.5.2022

V sobotu 7.5. 2022 se děti ze včelařských kroužků zúčastnily krásné akce Vítání ptačího zpěvu, kterou každoročně pořádají ornitologové manželé Brinkeovi. Při procházce městem nás seznámili s ptačími obyvateli parků a zahrad. Na poslední zastávce nás čekala ukázka kroužkování. Nově nabyté znalosti si děti prověřily na krátkém textu. Linda opět zazářila. Za včelaříky moc děkujeme pořadatelům!

více fotografií: ZDE

!!!!OBROVSKÝ ÚSPĚCH NA ZLATÉ VČELE – MÁME ZLATO!!!

OBLASTNÍ KOLO SOUTĚŽE ZLATÁ VČELA PRO STŘEDOČESKÝ KRAJ A PRAHU

23. dubna 2022 se na Základní škole Mšeno konalo oblastní kolo soutěže Zlatá včela, kam se náš včelařský kroužek vypravil s celkem devíti včelaříky. Soutěž je rozdělena na mladší (žáci 1. stupně ZŠ) a starší (žáci 2. stupně ZŠ) kategorii a bojují mezi sebou v pěti disciplínách. Své včelařské dovednosti porovnávají znalostním testem, poznáváním včelařského náčiní, poznáváním rostlin, včelařskou prací a mikroskopováním.

Celkem se do soutěže přihlásilo 90 dětí ze 14 včelařských kroužků ze Středočeského kraje a Prahy.

A my jsme si ze Zlaté včely odvezli pomyslný nejcennější kov! V mladší kategorii se na 1. místě umístila naše úžasná včelařice Linda Iblová! Linda ale nebude jediná, která nás pojede v květnu zastupovat do celorepublikového kola v Nasavrkách. Doprovodí jí její bratr Mireček, který se umístil na krásném šestém místě!

Ve starších žácích nás zastupovaly 2 včelařice s tím, že Zlatce Matějovičové o jediné místečko unikla pozice v top 10!

Všem včelaříkům moc a moc gratulujeme! Protože úplně do jednoho si vedli velmi dobře a my vedoucí jsme na ně náležitě pyšní!

Obrovské poděkování patří organizátorovi celé akce p. Janu Podpěrovi, který nejenže vytvořil pestrý a velmi poučný program pro vedoucí kroužků v podobě návštěvy krásného Muzea Eduarda Štorcha, prohlídky parostrojního pivovaru v Lobči, kterým nás provedl sám majitel a chutný oběd. Ale hlavně za báječný soutěžní den pro naše včelaříky! Když jsme se vrátili z Lobči našli jsme je na zahradě školy s úsměvem od ucha k uchu (a u většiny i se zapatlanou hubičkou od té vynikající zmrzliny), bylo nám všem jasné jak moc si to děti užily!

Dále děkujeme za krásné fotografie z předávání cen p. Pucholtovi., které si můžete prohlédnout v naší galerii na rajčeti.

Postupující do celorepublikového kola: 6. místo Miroslav Ibl a již zmiňovaná vítězka Linda Iblová

Více fotografií ze Zlaté včely naleznete: ZDE a ZDE

Za tým vedoucích VKM M. Kubičková

VELIKONOČNÍ JARMARK A KREATIVNÍ DÍLNY V NKC, 10.4.2022

V neděli 10. dubna jsme se s naším Včelařským kroužkem Nové Strašecí zúčastnili kreativních dílniček v rámci Velikonočního jarmarku v NKC. Měli jste s námi možnost si vyrobit svíčky z voskových mezistěn, nebo ozdobit kraslice voskem.
Děkujeme všem, kteří se dílniček zúčastnili (A že Vás bylo! :)). Za vydělané peníze nakoupíme odměny za soutěže pro naše včelaříky!
Velké poděkování patří našemu včelaříkovi Jiříkovi, který nám celou dobu velmi ochotně pomáhal! Jirko, díky, jsi jednička! 😊

Za vedoucí VKM M. Kubičková

Více foto: ZDE

ZDOBENÍ VELIKONOČNÍCH KRASLIC VOSKEM, 5.4.2022

Nejprve jsme začali přípravou na soutěž Zlatá včela, které se zúčastníme již za 14 dní. Zopakovali jsme si poznávání rostlin a dřevin a pak už jsme se vrhli na výrobu velikonočních kraslic, které jsme zdobili voskem. Pokud se vám tato technika líbí, přijďte si jí s námi vyzkoušet již tuto neděli (10.4.2022) do NKC. Budeme se na Vás těšit!

Více foto: ZDE

PYLONOSNÉ A NEKTARODÁRNÉ ROSTLINY, PŘEDNÁŠKA, 29.3.2022

rádi bychom touto cestou poděkovali panu Jiřímu Lípovi za zajímavou přednášku na téma Pylonosné a nektarodárné rostliny, kterou nám přednesl v úterý 29.3.2022.

Nejen, že jsme měli možnost si prohlédnout fotografie všech rostlin, které poskytují včelám větší množství nektaru a pylu, některé jsme měli možnost si prohlédnout i naživo. Mohli jsme si třeba přivonět k levanduli, porovnat jaké listy má maliník a jaké ostružiník, vysvětlili jsme si kdy kvete vřes a kdy vřesovec a mnoho dalšího.

Děkujeme, bylo to velmi poučné!

Více fotografií: ZDE

NÁTĚR VČELÍHO PLODU, 22.3.2022

Konečně nám to počasí dovolilo a my jsme se s včelaříky podívali do úlů….A v rámci této jarní prohlídky jsme provedli nátěr zavíčkovaného plodu. Ten se provádí pokud je výsledek vyšetření – nález více jak 3 roztočů parazita Kleštíka na jedno včelstvo v zimní měli. Každý včelařík natíral plod vodní emulzí přípravkem M-I AER a p. Hubka následně provedl fumigaci Varidolem.

V mezičase jarní prohlídky včel si včelaříci zahráli vědomostní hru, kterou pro ně připravila vedoucí paní Matějovičová…

Více fotografií: ZDE

PŘÍPRAVA VČELAŘSKÝCH RÁMKŮ, 1.3.2022

První březnovou schůzku v tomto roce jsme se věnovali přípravě včelařských rámků. Každý včelařík si vyzkoušel vlastní rámek sbít + vydrátkovat a opět se nám potvrdilo, že jsou všichni moc šikovní….

Více fotografií: ZDE

Masopust v Novém Strašecí 2022

V sobotu 26.2.2022 jsme se zůčastnili masopustu v Novém Strašecí! Společně s vedením naší ZO jsme přibližně okolo třetí hodiny přivítali početný průvod masek, který jsme pohostili, jak jinak než, medovými dobrotami a medovinou.

Obrovské poděkování patří včelaříkům Doubravce, Jiříkovi, Zlatušce, ale i příznivcům našeho kroužku Jolance a Kájovi, kteří náš kroužek reprezentovali stylovými převleky a pomáhali s pohoštěním.

Za krásné fotografie opět děkujeme p. Pucholtovi.

Byla to moc prima akce!

VVK M. Kubičková

Více fotografií: ZDE

KONTROLA SOUŠÍ A RÁMKŮ, 15.2.2022

V úterý 15.2.2022 jsme se po delší době šešli opět na Fortně. Konečně jsme si mohli rozdat odměny, které jsme dostali od města Novém Strašecí za 3.místo v adventní soutěži O nejhezčí vánoční stromeček. Každý včelařík dostal létající talíř a krásné tričko. Tímto moc děkujeme! Dárečky nás velmi potěšily.

NÁVŠTĚVA U P. HANČÁKA

v úterý 18. ledna jsme byli u našeho člena spolku, př. Hančáka, který je současně důvěrníkem pro oblast Nové Strašecí. Byla to ukázka vzorného včelaření, kde nám př. Hančák ukázal a vysvětlil jak to dělá on. Nejvíc nás zaujal historický úl „zadovák“, který je ještě i nyní obsazen včelami a prosperuje.

Moc děkujeme za návštěvu a výklad, moc se nám to líbilo.

Zároveň velmi děkujeme p. Pucholtovi za krásné fotografie, které naleznete: ZDE

VÝROBA PROPOLISOVÉ TINKTURY A MASTI, 4.1.2021

Ať už do úlu pronikne jakýkoli zdroj nákazy, včelky neváhají a ihned jej obalí propolisem (jejich produkt – pryskyřičná látka), který si svým složením aktivně poradí se všemi bakteriemi a mikroorganismy. Díky těmto vlastnostem nachází propolis svou roli i v péči o lidské zdraví.

V úterý 4. ledna si včelaříci vyzkoušeli vyrobit vlastní propolisové výrobky.

A k čemu tinkturu nebo mast můžeme použít?

· Působí proti oparům a aftům

· Zabraňuje tvorbě puchýřů při popáleninách

· Léčí žaludeční vředy

· Slouží k výplachu dutiny ústní při zápachu a zánětech

· Ničí bradavice a kuří oka

· Působí proti zánětům dýchacích cest a průdušek

· Kloktadlo při angíně a zánětech nosohltanu

Více fotografií: ZDE

VÁNOČNÍ PŘÁNÍ

Za kolektiv vedoucích kroužků přejeme všem krásné a pohodové prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2022 plný především zdraví, štěstí a lásky a pohody.

VÁNOČNÍ SCHŮZKA, 21.12.2021

Na poslední schůzce v tomto školním roce jsme se naladili na vánoční atmosféru. Přinesli jsme vánoční dobroty, dali si čaj s naším medem, zpívali jsme koledy, rozdali jsme si dárečky a hráli hry, hry a zase hry. Moc jsme si to všichni užili!

Tentokrát patří velké poděkování vedoucí kroužku paní Věře, za krásnou vánoční výzdobu a jejímu muži za skvělý doprovod na klávesy. Ikdyž se včelaříkům zrovna zpívat moc nechtělo 🙂

Včelaříci, kteří chyběli na vánoční chůzce se nemusí bát, vánoční dárky na vás čekají na Fortně, v lednu si je můžete vyzvednout.
Tímto bych ráda poděkovala p. Nedvědovi za výrobu krásných včelek a p. Halló za zapůjčení formiček na výrobu svíček s vánoční tematikou. Děti i vedoucí měli velkou radost! 🙂

Více fotografií: ZDE

VČELAŘÍCI – GRATLUJEME! JSME TŘETÍ 🙂

V prosinci 2021 jsme se s kroužky zůčastnili pěkné soutěže O nejhezčí vánoční stromek. Celkově se v Novém Strašecí této akce zapojilo 13 kolektivů a my jsme obsadili krásné 3 místo!

K výrobě ozdob jme použili čistě včelařskou tematiku.

Všem, kteří nás podpořili svým hlasem moc děkujeme.

LÉČENÍ VČEL AEROSOLEM + VÝROBA TRADIČNÍCH LODIČEK ZE SKOŘÁPEK

6. prosince byl ten správný den pro přeléčení včelek aerosolem (bojujeme tak proti kleštíkovi). Nejdříve s první, poté s druhou skupinou jsme se teple oblékli  a vyrazili k úlům. Děti již zkušeně asistovaly, každý včelařík dostal nějaký úkol.

Poté jsme si prověřili vědomosti včelařskou křížovkou a pak jsme se již vrhli na slíbené tradiční lodičky tvořené ze skořápek od ořechů s pravým včelím voskem. Trošku jsme se tím již naladili na vánoční náladu, k výrobě jsme si pouštěli koledy.

Více fotografií naleznete na našem rajčeti: ZDE

ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU, 25.11.2021

Se včelaříky jsme se zapojili do soutěže O nejhezčí vánoční stromek v Novém Strašecí. Ozdobili jsme jej čistě v duchu včelařství. Jak se Vám náš stromeček líbí?

Moc děkuji všem co pomáhali a všem co přišli pomoci se zdobením. Také moc děkujeme za krásné fotky p. Pucholtovi.

Pokud máte zájem o náš stromeček hlasovovat, můžete to udělat v tomto odkazu: hlasování v anketě

Tímto také všem přejeme krásný adventní čas.

za VKM tým vedoucích M+V+J

Více fotografí od p. Pucholta najdete : ZDE

ŽÁDOST O NOŠENÍ ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ PŘI VÝUCE VE VNITŘNÍCH PROSTORÁCH

Vzhledem ke stále se zhoršující epidemiologické situaci, prosíme všechny včelaříky a rodiče, aby od příští schůzky, tj. 23.11., vstupovali na Fortnu pouze v roušce či respirátoru.

Děkujeme za pochopení.

Kubičková

VČELAŘÍCI PODPOŘÍ CHARITATIVNÍ JARMARK V LUŽNÉ U RAKOVNÍKA

Srdečně zveme všechny, co rádi pomáhají, na Vánoční charitativní jarmark, který pořádá báječná organizace Kačenka dětem.

Na tuto akci, která se koná v sobotu 20.11., jsme společnými silami připravili ručně dělané svíčky z voskových mezistěn a odlité svíčky z pravého včelího vosku s vánoční tematikou.

Předem děkujeme všem, kteří si naše výrobky koupí a přispějí tak na dobrou věc!

VARROÁZA POD MIKROSKOPEM + HALLOWEEN, 26.11.2021

Poslední říjnovou schůzku jsme se podívali Varroáze na zoubek. Holky provedly druhé podzimní přeléčení, pořádně jsme si prohlídli podložky, spočítali jsme kleštíky a hlavně jsme se podívali, jak ten syčák parazit vypadá pod mikroskopem.
Po zbytek hodiny jsme již slavili Halloween, vyhlásili jsme soutěž O perníček, který vzbudí nejvíce hrůzy  Včelaříci si na práci s polevou dali opravdu záležet a odborná porota nemohla rozhodnout jinak, než vyhlásit jako vítěze úplně všechny….

Více fotografií z bádání a oslavování : ZDE

EXKURZE KRUŠOVICE, VÁLCOVÁ VÝROBA MEZISTĚN, 19.10.2021

V úterý 19.10. jsme se autobusem vypravili do Krušovic za jedním členem naší základní organizace. P. Maurer nám ukázal svou domácí výrobnu mezistěn. Vše nám názorně předvedl a každý včelařík měl možnost přiložit ruku k dílu….

Tímto panu včelaři moc děkujeme! Bylo to pro nás velmi přínosné!  

Více foto : ZDE

NEMOCI A LÉČENÍ VČEL, 5.+ 12. 9.2021

Předposlední schůzku jsme se naučili něco o nemocech včel, a protože je právě ten správný čas na léčení, vrhli jsme se s včelaříky do úlů. Předtím následovala teorie v podání p. Hubky, krátké video o tom co a jak budeme dělat a pak už hurá na léčení! My té Varroe ukážeme! 🙂

Závěrem hodiny si včelaříci dodělali své hmyzí domečky ve tvaru včelek, pořádně je pro hmyzáky vyplnili přírodními materiály, aby se tam návštěvníkům dobře bydlelo.

A pak už jsme si konečně mohli zahrát včelařský dobble, který pro nás vytvořila paní vedoucí Věra.

Více fotografií z 5.10 : ZDE a ze dne 12.10 : ZDE

FÁBORKOVANÁ, 28.9.2021

Na sváteční den 28.září jsme si pro včelaříky připravili speciální program. Nejprve jsme začali dobrodružnou fáborkovanou, kde museli splnit 9 včelařských úkolů. Během hry se zábavnou formou dozvěděli nějaké zajímavosti ze světa v úlu. A všichni bojovali jako lvi, každý tým chtěl vyhrát….V cíli na všechny čekala odměna ve formě opečeného špekáčku a dalších dobrot. Po vyhlášení vítězů bojovky jsme se společně vydali pouštět draky na přilehlý kopec. Myslím, že jsme si tuto akci všichni náramně užili. Další várku povedených fotografií nám zaslal p. Pucholt. Moc mu tímto děkujeme!

Více fotografií najdete : ZDE a ZDE

HMYZÍ DOMEČKY UŽ VISÍ!

S naším kroužkem nepečujeme jen o včely medonosné, ale i o jiné opylovače. Proto jsme se včelaříky vlastníma rukama vyrobili hmyzí domečky, které již visí na zítce klubovny. Poslouží převážně pro včely samotářky, další užitečný hmyz jako slunéčka sedmitečná, zlatoočka, pestřenky a další. Tak ať se hmyzákům u nás líbí 🙂

!!! Speciální hodina – 28. září 2021!!!

přestože je příští úterý státní svátek, s vedoucími (za velké podpory včelaříků 🙂 ) jsme se rozhodli, že přeci jen uděláme včelařskou schůzku. Na Ladě v Novém Strašecí bude připravená zábavná fáborkovaná o ceny, opečeme si společně buřty, zahrajeme si hry a v případě příznivého počasí můžeme pouštět draky.

Sraz bude 28.9.2021 u Hřbitova v 15:00 (pro obě skupiny), předpokládaný konec cca 17-18 hod.

S sebou : propisku, vhodné oblečení (budeme běhat v trávě), vlastního draka.

Buřty, pečivo a jiné občerstvení vč. pití bude zajištěno na náklady kroužku.

Pozor, kdo přinese draka ve tvaru včelky, toho čeká odměna! 🙂

Prosím potvrďte dopředu (nejpozději do neděle 26.9.) účast, abychom věděli kolik máme zajistit buřtíků.

Děkujeme a v případě dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Těšíme se na Vás

Míša a Věra

Vedoucí včelařského kroužku

2. hodina – ÚL

V úterý 21.9. se uskutečnily druhé schůzky s našimi včelaříky. Tématem byl tentokrát úl. P. Hubka nám vše názorně ukázal a podrobně vysvětlil, z čeho se úl přesně skládá. Pak jsme si kvízem, který připravila paní Matějovičová ověřili, že jsme se minulou hodinu úplně všichni naučili celou anatomii včely. Pak už zbyl čas na výrobu hmyzích domečků, které jsme začali vyrábět minulý týden. K tomu nám pí Kubičková řekla pro jaké „hmyzáky“ domečky stavíme a snad jsme se dozvěděli více informací o včele samotářce.

Více fotografií na rajčeti : ZDE

ŠKOLNÍ ROK 2021/2022 ZAHÁJEN!


V úterý 14. září jsme započali nový školní rok a hned dvěma kroužky! Po úvodním přivítání jsme se okamžitě pustili do teorie základní anatomie včely, pak jsme udělali podzimní prohlídku včel a na závěr jsme stihli připravit základ pro hmyzí domečky, které dokončíme příští hodinu.
Hlavně jsme vylosovali výherce z víkendové bojovky, což byla velká legrace 🙂
Velmi děkujeme mamince Věrce, která nás obdarovala jablíčky, na kterých si děti pochutnaly.

Více fotografií z obou skupin naleznete : ZDE

PODĚKOVÁNÍ ZA VČELAŘSKOU VÝSTAVU

Minulý víkend patřil v Novém Strašecí, mimo jiné, i včelám. Jak se již se stalo tradicí, místní ZO ČSV ve spolupráci s včelařským kroužkem mládeže, pořádal v rámci posvícení Včelařskou výstavu. Při této příležitosti se v sobotu 11. září v 10 hodin, pod záštitou starosty Karla Filipa, předsedy ZO Jiřího Hubky a jednatele ZO Tomáše Bačkovského,  slavnostně otevřelo nové technické zázemí spolku nově zrekonstruované klubovny na Fortně.

Po celý zbytek víkendu byl pro návštěvníky připraven bohatý program. K vidění byly například živé včely, ukázky práce s voskem v nové medárně a nechyběl ani vyhledávaný prodej medu.

Letošním tématem výstavy byla práce s dětmi ve včelařství, proto byly na přilehlé louce připravené kreativní dílničky pro děti a různé soutěže tematicky zaměřené na včely.

Dětský program připravily vedoucí včelařského kroužku za pomoci šikovných včelaříků!

Někdo prováděl výstavou, někdo zase pomáhal při kreativní tvorbě příchozím dětem. Ale naprosto všichni včelaříci, kteří se výstavy zúčastnili, byli naprosto úžasní a patří jim velké poděkování!

A přestože počasí akci zrovna nepřálo, účast návštěvníků byla nad očekávání veliká.

Příjemnou atmosféru akce plné medu a vosku si můžete prohlédnout na fotkách.

Poděkování patří také panu Pucholtovi za krásné fotografie!

VK Míša Kubičková

Více fotografií :

ze soboty najdete : ZDE a ZDE

z neděle je najdete : ZDE

!!!POZOR!!! ZMĚNA ČASU SCHŮZEK PRVNÍ SKUPINY

na základě žádosti včelaříků a následnému schválení rodičů již přihlášených děti přesouváme začátek hodiny první skupiny na již 15. hodinu!

tzn. první skupina pí Matějovičové se bude scházet kazdé úterý od 15:00 do 16:30. Druhá skupina skupina pí Kubičkové se bude scházet od 17:00 do 18:30.

Začínáme již 14. září 2021!

Hmyzí domeček

Ahoj včelaříci,

14. září opět začínáme (buď od 15:30, nebo od 17 hod!)

A první hodinu hned uděláme něco pro hmyzí obyvatele Nového Strašecí. Budeme vyrábět hmyzí domečky.

Materiál zajistí vedoucí kroužku, ale pokud máte chuť, přineste si výplň:

  • Šišky (vhodné jsou smrkové, malé borovicové, modřínové)
  • Rovné větvičky
  • Seno
  • Sláma
  • Bambus
  • Mech (pozor, ale pouze v případě, že uvidíte nějaký poničený například od zvěře. Sami mech netrhejte, nechceme přeci ničit přírodu)
  • Suché listí, atd.

Pozor vše musí být řádně usušené, proto píši s předstihem, aby jste stihli dát přírodniny vysušit na sluníčko.

První skupina bude vyrábět tematické domečky z plechovek, druhá (větší včelaříci) bude vyrábět klasický hmyzí hotel (truhlář nám připraví základ, naším úkolem bude domeček složit, natřít, vyplnit,…).

Těším se!

VK Míša

VČELAŘSKÁ VÝSTAVA – POZVÁNKA PRO RODIČE A VČELAŘÍKY

Dovolte mi Vás pozvat na již tradiční včelařskou výstavu, kterou pořádá náš kroužek společně s naší ZO v rámci strašeckého posvícení. Tentokrát se výstava bude konat v naší klubovně, kde v sobotu 11. září v 10 hodin slavnostně otevřeme nové technické zázemí našeho spolku (medárnu, voskárnu, atd.). Po celý zbytek víkendu máme připravené pro děti kreativní dílny, výrobu svíček, hry a soutěže. Letošním tématem výstavy je právě náš kroužek, proto budou k vidění fotografie naší činnosti. Všichni jsou srdečně zváni.

!Pokud by se nějaký včelařík rád podílel na přípravě výstavy, ať se mi přihlásí, budu moc ráda. Děkuji VK Míša

ZÁJEMCI O ČLENSTVÍ VE VČELAŘSKÉM KROUŽKU VE ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022

Vážení včelaříci a vážení zájemci o náš včelařský kroužek mládeže v Novém Strašecí,

MÁME VELKOU NOVINKU! Od školního roku 2021/2022 budou otevřeny 2 včelařské kroužky mládeže pro děti od 2. třídy základní školy. Včelařské kroužky budou působit v našem včelařském středisku v ulici Fortna č. 117 v Novém Strašecí, kde máme umístěné naše včely. Středisko je již vybaveno moderními včelařskými pomůckami, audiovizuální technikou, dílnou a nově i zázemím pro zpracování medu a vosku.  Děti obdrží včelařské obleky a rukavice, aby práce se včelami byla příjemná a bezpečná.  Kromě práce se včelami pořádáme zajímavé zájezdy a výlety. U mladších dětí může být rodič s dítětem i během kroužku.

Včelařský kroužek pro děti bude probíhat každé úterý a to :

  1. Skupina od 15:30 do 17:00 pod vedením pí Matějovičové
  2. Skupina od 17:00 do 18:30 pod vedením pí Kubičkové

V obou kroužcích bude odborným garantem velmi zkušený včelař p. Hubka

Zájemci hlaste se u vedoucí kroužku Michaely Kubičkové na tel.: 731 719 807 nebo na e-mailu: misajaros@seznam.cz.

Pojďme s dětmi poznávat nádherný svět včel, které nás učí souznění s přírodou a chování ve společenství.

Naším novým vedoucím kroužku se stala zkušená včelařka a báječná profesorka, paní Věra Matějovičová. Z nové posily máme velkou radost, bude pro kroužek velkým přínosem!

MIMOŘÁDNÁ SCHŮZKA, VYTÁČENÍ MEDU, 26.7.2021

Mimořádná letní schůzka mě nadchla! Je úžasné pozorovat, že naši včelaříci už perfektně zvládají práci včelaře. Všichni přítomní odvíčkovávali plásty a obsluhovali medomet jako profíci a je vidět, že je práce baví a naplňuje. Dalším obrovským zadostiučiněním pro mne jako pro vedoucí je, když si včelařík sám obstará svůj vlastní úl a poprvé si vytočí svůj vlastní med. Jsme na všechny pyšní!

VK Míša

Včelaříci při práci :

Metoděj si vytáčí svůj první vlastní med :

Více fotografií z vytáčení na našem rajčeti : ZDE