VČELAŘI NOVÉ STRAŠECÍ

Stránky o činnosti ZO ČSV Nové Strašecí

PODĚKOVÁNÍ P. KLADIVOVI

V úterý 17. května jsme s naším včelařským kroužkem navštívili novostrašeckého včelaře, p. Kladiva.

Je vidět, že včelařství a vše s tím spojené miluje a je nesmírně šikovný. Nejdříve jsme si prohlídli jeho dílnu, kde si mimo jiné dokáže vyrobit celý úl nebo si lisuje vlastní mezistěny. Pokračovali jsme prohlídkou zahrady a návštěvou včelína, kde jsme nahlédli do otevřeného úlu a viděli naražený umělý matečník. Nejzajímavější částí exkurze byla návštěva technického zázemí, kde nám pan Kladivo ukazoval různé včelařské pomůcky a vychytávky.

A protože jsme si nestihli povědět vše zajímavé, co si pro nás p. Kladivo připravil, domluvili jsme se, že nás v červnu navštíví v naší klubovně a poví nám více o chovu matek a ukážeme si přelarvování. Moc se na další shledání těšíme!

P. Kladivovi velmi děkujeme, že si na nás udělal čas. Vše bylo pro nás opravdu zajímavé a užitečné!

Více fotografií na rajčeti kroužku: ZDE

Za vedoucí VKM M. Kubičková

ZÁPIS ZE SCHŮZE VÝBORU – KVĚTEN 2022

Zápis ze schůze výboru z května 2022 zde:

Dále doplňujeme zápisy ze schůze výboru z března a dubna 2022

PŘIPOMÍNKA ZÁJEZDU DO VÝZKUMNÉHO ÚSTAVU VČELAŘSKÉHO V DOLE

Připomínáme, že dne 18.6.2022 (sobota) uspořádá náš spolek zajímavou exkurzi do Výzkumného ústavu včelařského v Dole. Program je na našich web stránkách uveden již dříve. Přihlášky na adrese jirihubka@post.cz.

Ing. Jiří Hubka

ODBĚR OBJEDNANÝCH MATEČNÍKŮ

Včelaři, kteří si objednali matečníky od p. Kériho, dostavte se prosím dne 14.5.2022 ve 13 hodin k jejich odběru na Fortnu – nutné dodržet termín. Cena 70,- Kč za matečník. Odběr matek a oddělků bude později a bude včas oznámen a to alespoň týden předem.

Malá včelařka ze Strašecí získala zlato!

Jako každý rok, tak i letos se konalo oblastní kolo známé včelařské soutěže pro děti – Zlatá včela. Soutěž se skládá z pěti okruhů: test ze znalostí včelařství, popis včelařských potřeb a jejich užití, poznávání pylodárných a nektarodárných rostlin, anatomie včely pod mikroskopem a praxe v práci se včelami. Soutěž se konala dne 23. dubna v malebném městečku Mšeno u Mladé Boleslavi. Nové Strašecí reprezentovalo devět dětí s obou včelařských kroužků mládeže při základní organizaci Českého svazu včelařů v Novém Strašecí. Neodjížděli jsme s velkými nadějemi, protože všechny děti, až na jednu včelařku, začaly chodit do kroužků teprve d 1.9.2020, takže děti neprodělaly ještě celý včelařský rok. O to větší byla sláva a nadšení při vyhlašování výsledků. Zlatou včelu v kategorii mladších žáků vyhrála naše členka Linda Iblová a šesté místo v této kategorii obsadil její bratr Miroslav Ibl. Oba dva postupují do celostátního kola této soutěže, které se bude konat koncem května ve včelařském učilišti v Nasavrkách. V této kategorii je velmi dobré ještě umístění Dominika Roštínského, který skončil na dvacátém místě. V kategorii straších žáků se velmi dobře umístila Zlatka Matějovičová na jedenáctém místě a uniklo ji celostátní kolo pouze o jedno místo. Celé této soutěže se zúčastnilo devadesát dětí z celého Středočeského kraje a z Prahy.

Je to nečekaný a velký úspěch malých včelařů z Nového Strašecí a náležitě jsme tento úspěch s dětmi oslavili. Je třeba poděkovat především všem dětem, které se soutěže zúčastnily, měly odvahu a kuráž soutěžit, šly do toho s nadšením a elánem. Chci dále poděkovat oběma vedoucím včelařských kroužků, Michaele Kubičkové a Věrce Matějovičové, které dovedou děti motivovat k lásce ke včelám a k přírodě. V neposlední řadě děkujeme Městu Nové Strašecí, které nám v minulém roce vytvořilo nádherné zázemí pro činnost včelařských kroužků a celého včelařského spolku.

Takže pokračujeme v této ušlechtilé zábavě a činnosti, jako je práce se včelami, od kterých se máme stále co učit. Těšíme se na další ročník soutěže Zlatá včela v roce 2023.

Ing Jiří Hubka

Více fotografií naleznete: ZDE a ZDE

Exkurze ve Výzkumném ústavu včelařském

Přátelé včelaři, jako každý rok pořádá náš spolek zajímavou exkurzy se včelařskou tematikou. Tentokrát to bude exkurze do Výzkumného ústavu včelařského v Dole (poblíž Vodochod). Exkurze bude obsahovat minimálně:

–      Prohlídku výzkumného ústavu s výkladem

–      Prohlídku včelnice výzkumného ústavu s výkladem

Speciální program pro nás:

–      Chov trubců pro potřeby inseminace matek

–      Inseminace matek

–      Způsob zjišťování spadu kleštíků varroa ze vzorků

–      Seznámení s novými léčivy pro včelstva, distribuovanými z ústavu

a další témata, včetně diskuze a dotazy včelařů.

Jedná se jedinečnou možnost se seznámit s prací Výzkumného ústavu včelařského přímo na místě.

Exkurze bude organizována naším spolkem, uskuteční se 18.6.2022, odjezd v 9 hodin z Komenského náměstí v Novém Strašecí. Cesta bude uskutečněna mikrobusem, kde náklad na tento mikrobus si bude hradit každý sám ve výši 150,- Kč na osobu (podstatně se zvýšily ceny za mikrobus !). Poplatek za návštěvu ústavu hradí spolek. Přihlášky prosím zasílejte e-mailem na adresu jirihubka@post.czNa VČS se přihlásilo na tuto exkurzi již 10 včelařů.

Ing. Jiří Hubka

PODĚKOVÁNÍ ZA ODBORNOU PŘEDNÁŠKU PRO VČELAŘSKÝ KROUŽEK P. LÍPOVI

rádi bychom touto cestou poděkovali panu Jiřímu Lípovi za zajímavou přednášku pro naše včelaříky na téma Pylonosné a nektarodárné rostliny, kterou nám přednesl v úterý 29.3.2022.

Nejen, že jsme měli možnost si prohlédnout fotografie všech rostlin, které poskytují včelám větší množství nektaru a pylu, některé jsme měli možnost si prohlédnout i naživo. Mohli jsme si třeba přivonět k levanduli, porovnat jaké listy má maliník a jaké ostružiník, vysvětlili jsme si kdy kvete vřes a kdy vřesovec a mnoho dalšího.

Děkujeme, bylo to velmi poučné!

Více fotografí na stránkách kroužku: ZDE

VVK Michaela Kubičková

Objednávka letního, dobrovolného léčiva končí 2.4.2022.

Poslední termín na objednání letního, dobrovolného léčiva (Formidol, Gabon a jiné) je do 2.4.2022, tj. nejpozději na naší výroční členské schůzi na kterou jste dostali pozvánku. Pokud si neobjednáte toto léčivo na této schůzi, lze ho objednat opět přes e-mail na tiskopisu objednávky, který je přílohou této zprávy. Objednávku posílejte na adresu jirihubka@post.cz.

Tato zpráva se netýká, těch, kteří si léčivo objednali do 20.3.2022. Toto léčivo je již k odběru, prosím o urychlené vyzvednutí (viz. minulá zpráva na našich web stránkách).

Ing. Jiří Hubka

První etapa dodávky dobrovolného léčiva (objednávky do 20.2.2022)

Přátelé včelaři, obdrželi jsme první dodávku dobrovolného léčiva. To je léčivo pro ty včelaře, kteří poslali objednávku do 20.2.2022. Prosím, odeberte si toto léčivo co nejdříve a to:

–      buď každé úterý od 14 do 18 hodin na Fortně

–      nebo u mne doma: Ruda, Nádražní 262

–      včelaři, kterých se tato výzva týká, jsou v příloze

Bylo by dobré před každou návštěvou zavolat na telefon  777 576 002.

Ing. Jiří Hubka

Pozvánka na VÝROČNÍ ČLENSKOU SCHŮZI ZA ROK 2021

Výbor základní organizace ČSV v Novém Strašecí Vás zve na výroční členskou schůzi za rok 2021, která se bude konat dne 2.4.2022 (sobota) od 9 hodin v kulturním domě na Rudě.

Po výroční členské schůzi bude pro členy spolku zajištěno občerstvení.

Zveme všechny členy spolku na výroční členskou schůzi, na které, mimo jiné, bude možno si doobjednat léčivo (Formidol, Gabon, Varromed, Masamaril a jiné), nebo se přihlásit na tematický zájezd do Výzkumného ústavu včelařského dne 18.6.2022.

Výbor spolku zve všechny členy spolku na tuto akci, jelikož jsme se osobně v tomto složení již dva roky nesetkali (Covid).

Za výbor spolku

Ing. Jiří Hubka – předseda Ing. Tomáš Bačkovský – jednatel

« Older posts