Zpracování medu

Medomet a příslušenství (jemné a hrubé síto, konev pod medomet, stáčecí nádoba na 40 kg medu, refraktometr, odvíčkovací vana, odvíčkovací vidlička)

– medomet je čtyřrámkový, ruční, antikoro, výrobek ze Švýcarska

– ostatní příslušenství vše antikoro

– medomet a příslušenství lze půjčit domu (převoz je možný na zadní sedačce auta), nebo je možno veškeré práce s medem dělat v medárně ve středisku, ale až bude středisko napojeno na vodu, což bude začátkem léta 2021)

– rezervaci, seznámení se zařízením, předání zařízení a převzetí zařízení zpět zajišťuje př. Hubka

– délka zápůjčky maximálně 4 dny, nebo delší podle aktuálního zájmu včelařů

– poplatek za zápůjčku 100,- Kč

Zpracování vosku

– vařák na tavení vosku, k dispozici je vařák na tavení zlomků včelího díla s lisem, nebo pařák na tavení celých rámků

vařák na tavení zlomků včelího díla je elektrický, kde se zlomky roztaví a následně se vosk vylisuje. Půjčuje se pouze domu. Rezervaci, seznámení se zařízením, předání a převzetí zařízení zajišťuje př. Andrášek. poplatek za použití je 50,- Kč

pařák na tavení celých rámků je napájen dvěma elektrickými vyvíječi páry, kapacita 15 až 20 rámků. Pařák je možno zapůjčit domu, nebo lze již nyní tavení provádět ve středisku na Fortně. Rezervaci, seznámení se zařízením, předání zařízení a převzetí zařízení zpět zajišťuje př. Hubka. Poplatek za zápůjčku domu je 50,- Kč a poplatek za použití ve středisku na Fortně je 50,- Kč + platba za spotřebovanou elektřinu.

– délka zápůjčky maximálně 5 dnů, nebo delší podle aktuálního zájmu včelařů

Výroba mezistěn

– k dispozici je lis na mezistěny, vodou chlazený. Součástí zápůjčky je kromě lisu veškeré potřebné příslušenství (vařič, hrnec na vosk, naběračka na vosk, digitální teploměr, škrabka kovová a plastová, čerpadlo na chlazení, plastová nádoba na chladící vodu, šablony na ořez mezistěn 39×24 a 39×17, postřikovač se separační kapalinou).

– chladit lis lze buď přímých připojením na vodovod (zatím není k dispozici na Fortně), nebo přes malé čerpadlo, které čerpá chladící vodu z plastového soudku (možno na Fortně).

– lis lze používat ve středisku na Fortně ve voskárně, nebo se může zapůjčit domu

– výkonost, po zvládnutí rutinního provozu, je cca jedna mezistěna vyrobena za dvě minuty

– rezervaci, seznámení se zařízením, předání zařízení a převzetí zařízení zpět zajišťuje př. Bačkovský. K dispozici je i spolkem na točené video jako návod na použití

– délka zápůjčky maximálně 4 dny, nebo delší podle aktuálního zájmu včelařů

– poplatek za použití je 100,- Kč

Výroba rámků

– k dispozici je pneumatická sponkovačka a kompresor. Ke sponkovačce dodává spolek také sponky vhodné pro výrobu rámků. Je možno zapůjčit také lehkou, malou aku vrtačku a přípravek na stloukání rámků 39×24 a 39×17.

– výkonnost je cca jeden rámek za 30 vteřin, pevnost rámků je dokonalá

– sponkovačku a kompresor lze zapůjčit domu, nebo lze výrobu rámků provádět ve středisku na Fortně (vzhledem k malé časové náročnosti výroby je výhodné provádět na Fortně)

– rezervaci, seznámení se zařízením, předání zařízení a převzetí zařízení zpět zajišťuje př. Hubka.

– délka zápůjčky maximálně na 4 dny, nebo delší podle aktuálního zájmu včelařů

– poplatek za použití je 100,- Kč

 

JH